Electoral 2024

Toți pentru Reșița!

Toți pentru Reșița!

Banat TV 14 ani – Povestea Merge Mai Departe





În vederea eliminării unei avarii provocată involuntar de către constructorul Erbașu Edil Construct SA pe str. Ardealului la intersecția cu str. I.L.Caragiale din Caransebeș, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 14.00.

Sunt afectaţi consumatorii de pe str. Ardealului (parțial), str. I.L.Caragiale, str. Ciprian Porumbescu. Str. George Coșbuc și str. Pipirigul mic.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zonele menţionate. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central AQUACARAȘ, la 0255/215643 sau 0766341274 și Punctul de Lucru Caransebeș, la 0255 – 516321 sau 0722333735.

 

 

Cu prilejul Zilei Economistului sărbătorită în fiecare an pe data de 23 noiembrie, conferențialul universitar doctor, Solomia Andreș, vicepreședinte al AGER filiala Caraș Severin a transmis: ” Se cuvine să ne amintim în ziua de 23 noiembrie a fiecărui an de reputații oameni de știință și de profesorii universitari care dea lungul timpului au pus temelia organismului reprezentativ al profesiei de economist-Asociația Generală a Economiștilor din România (AGER), veghind la evoluțiile legislative în domeniul economic și asigurând bune practici profesionale pentru satisfacerea exigențelor pieței, a intereselor mediului de afaceri și a mediului instituțional. Pentru asigurarea progresului profesiei de economist și transmiterii între generații a valorilor acesteia, cadrele didactice împreună cu studenții din cadrul FSEGA au marcat Ziua Economistului prin activități curriculare la care au participat economiști desăvârșiți, demni de urmat. Mai mult, pe parcursul săptămânii 18-23 noiembrie 2…

Polițiștii au reținut pentru 24 de ore un bărbat de 30 de ani, din Bocșa, bănuit că ar fi agresat fizic un tânăr de 19 ani, apoi i-ar fi sustras telefonul.

„În timp ce se afla pe strada Funicularului din Bocșa, tânărul de 19 ani ar fi fost fost lovit cu pumnul în zona feței de cel de 30 de ani, moment în care victimei i-ar fi căzut din mână telefonul mobil, iar bărbatul ar fi luat telefonul și ar fi plecat de la fața locului.

Bărbatul a fost depistat ulterior de polițiști, reținut și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, iar în cursul zilei de astăzi va fi prezentat procurorului de caz pentru dispunerea de măsuri legale.

Telefonul mobil a fost recuperat și restituit persoanei vătămate.

Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.”, transmit reprezentanții IPJ Caraș-Severin.

Colegiul Național „Diaconovici-Tietz” Reșița s-a înscris în Programul de Transformare a Școlilor, program susținut de Asociația pentru Valori în Educație.

Asociația pentru Valori în Educație este o organizație non-guvernamentală care își propune să contribuie activ la dezvoltarea unui sistem educațional de calitate în România.

Prin proiectele sale, Asociația sprijină atât elevii, cât și cadrele didactice, promovând inovația, educația de calitate și implicarea comunității în procesul educațional.

Pentru a deveni eligibilă și pentru a intra în program, școala trece prin mai multe etape. În prima etapă a Programului de Transformare, 50%+1 dintre profesorii școlii, împreună cu directorul, trebuie să participe la un Masterclass. În etapa Procesul de descoperire a școlilor se are în vedere colectarea de date prin maparea nivelului de competență a elevilor, profesorilor și directorului. De asemenea, procesul presupune și analiza sistemelor de funcționare a școlii, adunând astfel …

În ultimele 2 zile, la Dispeceratul Național Salvamont s-au primit aproape 100 de apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor, dintre care 2 pentru Salvamont Caraș-Severin- Semenic și 4 pentru Salvamont Caraș-Severin-Muntele Mic. În cazul acestor intervenții au fost salvate peste 100 de persoane. Dintre acestea, peste 30 au fost transportate cu Ambulanțele SAJ, SMURD sau SALVAMONT la spital, iar restul au primit acordul să fie transportate cu mașinile aparținătorilor. S-au primit și peste 50 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană și despre domeniile schiabile.

Pe parcursul iernii, numeroși turiști se aventurează să urce pe munte, însă nu toți își iau măsurile de siguranță necesare. Astfel, salvamontiștii au lansat un îndemn pentru cei care au în plan să facă o drumeție în zonele montane. Aceștia le recomandă turiștilor să urmeze marcajele atunci când merg pe munte. De asemenea, este indi…

În vederea eliminării unei avarii apărute la conducta principală din Reșița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 12.30.

Sunt afectaţi consumatorii de pe str. Laminoarelor (de la nr.1 la nr.20).

Lucrarea va fi executată în intervalul orar specificat de către personalul Aquacaraș.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zonele menţionate. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 sau 0766341274.

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a virat peste 1,3 miliarde de lei, în vederea decontării a 787 de solicitări de transfer pentru obiective aflate în execuție, finanțate prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

Facturile au fost depuse de beneficiari pentru proiecte care vizează reabilitarea și modernizarea infrastructurii rutiere, construirea sau refacerea unor poduri, înființarea sau modernizarea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare, precum și înființarea și dezvoltarea sistemelor de distribuție a gazelor naturale.

Situația plăților efectuate este disponibilă pe site-ul www.mdlpa.ro.

La Reșița a avut loc o nouă acțiune preventiv-reactivă, pentru creșterea gradului de siguranță publică, prevenirea și descurajarea oricăror fapte de natură contravențională și penală, precum și pentru verificarea respectării normelor rutiere de către participanții la trafic.

Timp de 4 ore, pe teren s-au aflat peste 20 de polițiști de la ordine publică, rutieră și investigații criminale.

Aceștia au legitimat peste 100 de persoane, au oprit pentru control peste 90 de autovehicule și au verificat 6 societăți comerciale. Peste 20 de șoferi au fost testați cu privire la consumul de băuturi alcoolice și 3 privind consumul de substanțe psihoactive.

În urma verificărilor, au fost aplicate 20 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 3.500 de lei, și au reținut un permis de conducere.

De asemenea, au fost constatate 2 fapte de natură penală.

Pe strada Căminelor, un bărbat de 36 de ani din Reșița, a fost prins beat la volan. Acesta avea o alcoolemie de 1,28…

Sărbătorile de iarnă aduc momente de neuitat alături de familie și prieteni, dar și o responsabilitate sporită pentru a preveni evenimentele nedorite.
În vederea asigurării unui climat de siguranţă pe timpul sărbătorilor de iarnă, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “SEMENIC” al judeţului Caraş-Severin vor fi zilnic la datorie, pregătiţi să intervină, în orice moment, în sprijinul comunităţilor.
Pe întreaga perioadă a sezonului rece, pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pompierii desfășoară acțiuni de control și verificare la unități de turism și de agrement, spații comerciale, lăcașuri de cult, târguri tematice și alte locații aglomerate, în vederea verificării respectării prevederilor legale.

Pentru ca sărbătorile să rămână un prilej de bucurie, pompierii recomandă:

Utilizarea sobelor și mijloacelor de încălzire:
* Nu folosiți sobe, reșouri sau alte mijloace de încălzire defecte sau cu improvizații;
* Evitați folosir…

Pompierii militari cărășeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la un garaj din Reșița.
La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Reșița, cu trei autospeciale de stingere și o ambulanșă SMURD. La sosirea salvatorilor, incendiul se manifesta cu flacără violentă la acoperișul anexei și în interiorul acesteia. Misiunea a durat aproximativ o oră și jumătate, pompierii reușind să împiedice propagarea focului la celelalte încăperi ale locuinței, precum și la casele învecinate. În urma incendiului, a ars acoperișul pe o suprafață de aproximativ 20 mp și au fost distruse mobilierul și sculele electrice depozitate în anexă.
Cauza probabilă de producere a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit electric generat de un cablu electric defect. Din fericire, nu s-au înregistrat victime

 

Astfel, reprezentanții ISU SEMENIC vin cu unele recomandări, printre care să
✔efectuaţi verificarea periodică a instalaţiei electrice…

🟠 COD PORTOCALIU 🟠

Meteorologii au emis o avertizare nowcasting tip COD PORTOCALIU, pentru zona de munte de peste 1800 m, valabilă astăzi, până la ora 14:00.

Sunt prognozate: vânt cu viteza la rafală de 85-120 km/h, care viscolește și troienește zăpada deja depusă și care determină o vizibilitate de sub 50 m.

📲 Pentru protecția populației, a fost transmis mesaj de avertizare prin sistemul RO-Alert.

RECOMANDĂRI PENTRU CETĂȚENI:

– Evitați deplasările în zona montană pe durata avertizării meteorologice.

– Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență sau alte date utile despre manifestarea fenomenelor meteorologice periculoase pot fi obținute prin accesarea platformei www.fiipregatit.ro sau prin intermediul aplicației DSU, care poate fi descărcată gratuit din Google Play Store și AppStore.

Liceul Teologic Baptist din Reșița va găzdui joi, 30 ianuarie, un târg caritabil, pentru Ioana, fetița de 9 ani din Reșița care a trecut prin momente teribile.

Diagnosticată cu cancer osos și operată recent la Spitalul Victor Gamoiu din București, micuța are nevoie de ajutor pentru a depăși problemele medicale cu care se confruntă.

Evenimentul va avea loc în sala de sport a liceului, începând cu ora 10:00.

Însă, toți cei care vor să îi fie alături Ioanei pot să doneze oricând în contul:
Titular: ASOCIATIA UNITI REUSIM
IBAN: RO23RZBR0000060023897675
Valuta: Lei
Nume banca: Raiffeisen Bank
Cod Swift banca: RZBRROBU

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a virat peste 1,3 miliarde de lei, în vederea decontării a 787 de solicitări de transfer pentru obiective aflate în execuție, finanțate prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

Facturile au fost depuse de beneficiari pentru proiecte care vizează reabilitarea și modernizarea infrastructurii rutiere, construirea sau refacerea unor poduri, înființarea sau modernizarea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare, precum și înființarea și dezvoltarea sistemelor de distribuție a gazelor naturale.

Situația plăților efectuate este disponibilă pe site-ul www.mdlpa.ro.

La solicitarea constructorului SC PROTECNO SRL, SC AQUACARAȘ SA va executa lucrări de cuplare a noii uzine de apă la rețeaua de distribuție a municipiului Caransebeș, construită în cadrul “Fazarea Proiectului Modernizarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Caraş-Severin”, în baza contractului “CL-02 – Construirea si reabilitarea surselor de apă și a stațiilor de tratare a apei in Oțelu Roșu, Moldova Nouă, Caransebeș și Băile Herculane” precum și de înlocuire/reparare a unor vane la rețeaua de distribuție.

Ca urmare a acestor lucrări, furnizarea apei potabile va fi sistată în data de mâine, 04 februarie, între orele 09:00 – 17:00

Vor fi afectaţi consumatorii din tot municipiul Caransebeș.

„În acest sens, am luat toate măsurile necesare, asigurând umplerea rezervoarelor cu apă pentru a reduce cât mai mult timpul în care consumatorii sunt afectați. Cu toate acestea, recomandăm să vă faceți provizii de apă. La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă, est…

Grupul de colindători al Detașamentului de Pompieri Reșița a adus bucuria sărbătorilor, colindând cu sufletele pline de lumină și glasuri care au reamintit de frumusețea tradițiilor.
Momentul a fost cu atât mai special datorită prezenței a 2 îngerași, fetițele plt. adj. Mariș Ciprian, care au încântat cu vocile lor pline de inocență și emoție sinceră.

Pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea a 2 incendii produse la 2 case de pe strada Slamina din Doman, din cauza unui coș de fum necurățat de funingine.

Ambele incendii au fost localizate și lichidate în scurt timp de la sosirea echipajelor și, din fericire, în urma acestora s-au înregistrat doar pagube materiale, nu și victime.

Pentru creșterea gradului de protecție a gospodăriilor în perioada sezonului rece, pompierii reamintesc cetățenilor să verifice canalele și coșurile de evacuare a fumului pentru că acestea să nu prezinte fisuri care să permită scânteielor să incendieze materialele combustibile din apropiere; să curețe coșurile de funinginea depusă și să le întrețină prin zugrăvire spre a observa și repara eventualele fisuri apărute.

Sistemele de încălzit defecte, improvizate și nesupravegheate, precum și coşurile de fum defecte, necurăţate sau amplasate în apropierea materialelor combustibile, reprezintă una dintre principalele cauze de p…

Conform datelor centralizate până la această oră nu au fost înregistrate incidente care să afecteze procesul electoral.

Astăzi a fost sesizat un posibil incident electoral, care este în curs de verificare, privind continuarea propagandei electorale după încheierea campaniei electorale, iar de la începerea votării, 2 persoane au fost sancționate contravențional cu avertisment.

Reamintim că potrivit Legii nr. 370 din 2004 pentru alegerea Președintelui României, continuarea propagandei electorale după încheierea campaniei electorale, respectiv de ieri de la ora 7.00, este interzisă.

Potrivit Deciziei nr. 4546 din 2014 a Înaltei Curți de Casație și Justiție, în România, rețelele de socializare sunt considerate spațiu public, deci este interzisă continuarea promovării electorale inclusiv pe aceste rețele.

Angajații MAI din Caraș-Severin rămân mobilizați pentru asigurarea desfășurării în siguranță a alegerilor și pentru verificarea rapidă a oricărui tip de sesizare cu privire…

Muzeul Județean de Etnografie și al Regimentului de Graniță din Caransebeș, instituție care, de 8 ani, organizează Festivalul de Film Banatul Montan, a fost recompensat cu Diploma de Excelență, în cadrul Galei Uniunii Autorilor și Realizatorilor de Film din România.

Menționăm că, în cadrul acestui eveniment sunt premiate personalități remarcabile din cinematografie, televiziune și domeniul cultural, care au contribuit semnificativ la promovarea artei și culturii naționale și, mai mult decât atât, gala contribuie și la consolidarea imaginii României ca un spațiu cultural creativ și vibrant.

Primarul Municipiului Caransebeș, Felix Borcean și managerul Muzeului Județean de Etnografie și al Regimentului de Graniță Caransebeș, Diana Țîrdea, au primit diplome de excelență pentru activitatea desfășurată în promovarea filmului. Prezent la eveniment a fost și fostul manager al Casei de Cultură „George Suru”, Ioan Cojocariu, cel care a inițiat proiectul Festivalului de Film de la Caran…

Românii de pretutindeni sărbătoresc pe 1 Decembrie „Ziua Națională a României”, cel mai important moment din istoria românilor.

Cu acest prilej, Primăria și Consiliul Local Moldova Nouă îi invită pe locuitorii orașului să participe la activitățile organizate pentru a marca această zi importantă, duminică, 1 Decembrie, începând cu ora 12.30, la Monumentul Eroilor din Parcul Central.

Acțiunile gândite pentru comemorarea eroilor neamului se vor succeda după cum urmează:
– slujba de Te Deum, săvârșită de un sobor de preoți ai Bisericii Ortodoxe Române;
– evocarea momentului istoric – Constantinovici Raluca-Natașa, elevă în cadrul Liceului Tehnologic ,,Clisura Dunării” Moldova Nouă, clasa a XII-a Filologie;
– discursul primarului orașului Moldova Nouă;
– ceremonia depunerii coroanelor și jerbelor.

Polițiștii din Băile Herculane au fost sesizați despre faptul că o femeie a fost agresată fizic în locuință, de fostul concubin.

Din verificările efectuate s-a stabilit că bărbatul, de 49 de ani, ar fi venit la locuința mamei concubinei sale, din comuna Iablanița, unde ar fi găsit-o pe femeia de 29 de ani și ar fi agresat-o fizic, iar apoi a părăsit locuința.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, s-a constatat că există risc iminent și s-a emis un ordin de protecție provizoriu prin care s-a dispus montarea unui dispozitiv de monitorizare electronică a bărbatului de 49 de ani.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, bărbatul a fost identificat, fiindu-i montat dispozitivul de monitorizare electronică.

Cercetările sunt continuate în acest caz sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caransebeș, pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie.

Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Caraș-Severin s-au sesizat din oficiu că în data de 03 ianuarie 2025 un câine a fost aruncat dintr-un autoturism și abandonat pe raza localității Iardașița, în apropiere de Băile Herculane.

În urma activităților desfășurate, polițiștii au identificat autoturismul în cauză, precum și pe cel care a abandonat cațelul, fiind vorba despre un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Băile Herculane.

Acesta a fost sancționat contravențional cu amendă de 12.000 de lei, conform Legii.

Cățelul a fost salvat și adoptat de o persoană din Băile Herculane, iar acum este în afara oricărui pericol.

 

Cei care au animale sunt obligați să le asigure un adăpost corespunzător, hrană și apă suficiente, posibilitatea de mișcare suficienă, asistență medicală și bineînțeles îngrijire și atenție. În caz contrar, pot fi date amenzi între 3.000 și 12.000 lei.

 

Biroul pentru Protecţia Animalelor este structura de specialit…


Asculta Banat FM !


onWeb by SiGNO serv