ACSM Reșița a învins fără probleme Concordia Chiajna, cu scorul de 3-1!

În etapa a VIII-a, a sezonului regular 2024-2025 de Liga a doua,  CSM Reșița a jucat în Valea Domanului contra echipei CS Concordia Chiajna!

Meciul  s-a disputat sâmbătă, 28 septembrie, de la ora 11.00.

Lovitura de începere a partidei dintre CSM Reșița și CS Concordia Chiajna, a fost dată de fostul mare fotbalist Aurel Beldeanu!

Acesta a evoluat pentru Reșița în perioada 1972-1976, a jucat în 101 partide și a înscris 23 de goluri!

Apoi, până în 1985 a îmbrăcat de 195 de ori tricoul Universității Craiova, pentru care a marcat 18 goluri. De-a lungul carierei, Aurică Beldeanu a mai evoluat la Progresul București și Chimia Râmnicu Vâlcea.

La partida dintre CSM Reșița și Csikszereda, lovitura de începe a fost dată de Ioan Florea, un alt nume important din istoria clubului fanion al județului.

În minutul 17 – a fost 1-0 pentru CSM Reșița-Jucătorul  Alin Dudea, revenit pe teren după două jocuri de absență, transformă direct în vinclul din stânga o lovitură liberă de la 20 de metri central, cu piciorul drept, peste zid.

În minutul 24-  Rossonerii au fost egalați printr-o fază de contraatac.  Neicuțescu pasează pe culoar, Giovani Ghimfuș pătrunde în careu, îl fentează în dreapta pe portarul ieșit la întâmpinare și înscrie din 8 metri lateral în poarta goală.

În minutul  33, rossonerii au marcat cel de-al doilea gol- scorul a devenit  2-1.  Haită primește în dreapta, pasează pe culoar, în careu, Moussa Samake se demarcă excelent printre fundași, șutează din 10 metri pe lângă portarul ieșit la întâmpinare, la colțul lung.

În minutul 47 al meciului, Reșița  a marcat cel de-al treilea gol. Scorul a devenit  3-1. Prin centrare dintr-un corner din dreapta, Rimovecz se demarcă pe linia de 6 metri, la prima bară, reia cu capul, mingea lovește transversala și revine în joc, iar Elton da Silva, singurul care a avut reacție, urmărește, pune latul din 4-5 metri și înscrie pe lângă portarul rămas surprins pe linie.

La finalul meciului  din Valea Domanului, ACSM Reșița a învins fără probleme Concordia Chiajna, cu scorul de 3-1, după două meciuri la rând, ratate.

Post Author: Patricia Bușcu