CSM Reșița a câștigat cu scorul de 2-0 în merciul din turul 3 al Cupei României, disputat cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii. S-a calificat astfel, în play-off-ul competiției! În cea de-a doua repriză a meciului, calificarea a fost asigurată prin golurile marcate de Ianis Doană în minutul 58 și Florian Haită în minutul 83.
„Am muncit pentru această victorie, deoarece am întâlnit o echipă care s-a apărat bine și care a alergat foarte tare. Vreau să-l felicit pe antrenorul Bălu, pentru că am întâlnit un adversar redutabil. Temperatura de la ora partidei a fost una destul de ridicată și de aceea vreau să felicit ambele formații și cred că a fost un ritm de joc destul de bun. Am avut câteva situații bune de a marca în prima repriză și este bine că am reușit să ne descătușăm în a doua prin execuția foarte frumoasă a lui Ianis Doană. Apoi, a venit acel șut foarte frumos al lui Haită. Cred că am obținut o victorie meritată și chiar ne doream să mergem mai departe în Cupa României. Cred că am fost echipa care am arătat o dorință mai mare de a merge mai departe. În turul următor mi-aș dori o echipă de nivelul nostru, de Liga 2, dar vom vedea ce ne vor rezerva sorții. Ne gândim și la grupe în cazul în care vom trece și de turul următor!”, a declarat la finalul meciului, antrenorul rossonerilor, Flavius Stoican.
CSM Reșița: Dincă (Căpățână 46’) – Bărboianu (Al. Negru 46’), Dudea, Samake, Jerdea (Haită 56’), Fota, Rimovecz, Tucaliuc (Cioiu 74’), Dolghi, D. Fărăgău, Suciu (Doană 56’).
Pentru CSM Reșița urmează cea de-a treia etapă din noul sezon al Ligii a doua, ce se va disputa marți, 20 august, , cu Steaua, în Ghencea, de la ora 19.00.