A fost accident rutier în acest weekend, la Câlnic, după ce un șofer a pierdut controlul volanului, a lovit un stâlp și a ajuns cu mașina în afara părții carosabile.
Din fericrie, în urma acestuia nu s-au înregistrat victime, doar pagube materiale.
sursa video: Loga N Yonut
Și la Bocșa, un șofer care a pierdut controlul volanului, a ieșit din decor și a ajuns cu mașina în șanțul de la marginea drumului.
În urma accidentului au rezultat doar pagube materiale, nu și victime.
sursa foto: Loga N Yonut
Menționăm că principala cauză a accidentelor rutiere rămâne nerespectarea regimului legal de viteză, sub cele două forme, viteza neregulamentară şi viteza neadaptată la condițiile de drum. A doua cauză generatoare de accidente este neacordarea priorității de trecere vehiculelor, iar cea de-a treia este nerespectarea distanței între vehicule.
Poliţia Română recomandă șoferilor să respecte regulile de circulaţie, să adapteze permanent viteza la condiţiile de drum și să conducă preventiv.